Klasifikácia
Hodnotenie a klasifikácia prírodovedy vo 4. ročníku:
Vážení rodičia!
Na tomto mieste Vás chcem informovať o klasifikácii a hodnotení detí z predmetu prírodoveda. Hodnotenie pozostáva z troch častí:
a) úste odpovede
b) písomné práce
c) referáty
K jednotlivým bodom: ústne odpovede - každé dieťa v priebehu polroka odpovedá 3 až 5-krát. Pri každej odpovedi žiak dostane názov "látky", o ktorej má vlastnými slovami porozprávať čo najviac a na konci dostáva 4 otázky z opakovania (z predchádzajúcich učív a tematických celkov - len základné fakty).
Na stupeň 1 žiak musí odpovedať sám a presne aj na otázky z opakovania. Na stupeň 2 pomocnými otázkami môžem naviesť na správnu odpoveď v maličkostiach. Na stupeň 3 ak žiak odpovedá správne na pomocné otázky, nevie sám rozprávať a mýli sa v opakovacích otázkach. Na stupeň 4 ak žiak nevie ani sám rozprávať o učive, správne odpovie na niektoré pomocné otázky a nevie odpovedať na otázky z opakovania. Stupeň 5 dostane žiak ak nevie odpovedať na žiadne otázky.
Písomné práce - po prebratí a zopakovaní každého tematického celku v učebnici (strany sú rovnako sfarbené), dostanú žiaci pripravené otázky na papieri, kde musia odpovedať vymenovaním, doplnením výrokov atď. Otázky sa týkajú hlavne základného učiva. Každý žiak vyplní písomnú prácu. V prípade choroby si ju napíše neskôr - po príchode do školy a času potrebného na dobratie a upevnenie učiva.Hodnotenie písomných prác: stupeň 5 za 0 % až 23 % správnych odpovedí
stupeň 4 za 24 % až 48 % správnych odpovedí
stupeň 3 za 49 % až 73 % správnych odpovedí
stupeň 2 za 74 % až 91 % správnych odpovedí
stupeň 1 za 92 % až 100 % správnych odpovedí
Referát - Referáty slúžia na doplnenie základného učiva. Vedie žiakov k tomu, aby sa naučili, kde a ako sa dostanú k informáciám o rôznych dejoch, látkach, rastlinách, živočíchoch, človeku a prírode, ktoré nie sú v učebnici, nenapíšeme si ich do zošitov, ani pri výkladoch učiva.
V priebehu školského roka kažký žiak 4. ročníka odovzdá 3 referáty (tretieho ročníka 2 referáty - jeden v 1. a jeden v 2. polroku.), ktoré sú ohodnotené známkou. Známka je rovnocennou k známke z odpovede, aj z písomnej práce. Ak žiak vypracuje v prvom polroku 1 referát, v druhom polroku odovzdá 2 a naopak. Ak žiak neodovzdá žiaden referát v prvom polroku, má nedostatočnú.
Forma referátu - Rukou písaný referát musí mať rozsah 1 strany formátu A4 (veľkého zošita), na stroji či počítači písaný referát má rozsah pol strany písaného textu (veľkosť písma 14). Téma referátu musí súvisieť s práve preberaným učivom, či tematickým celkom. Musí obsahovať informácie, ktoré nie sú v učebnici. Môže to byť porovnanie rastliny (živočícha, deja, procesu) s inou. Môže obsahovať zaujímavosti o preberanom učive. Môže vysvetľovať fyzikálne, či chemické procesy, výrobné procesy, ktoré sú spomenuté v učebnici, ale nie sú tam vysvetlené. Ďalej musí obsahovať vlastnoručnú kresbu alebo nalepené obrázky z časopisov. Podpis autora, ktorý referát napísal a odkiaľ čerpal informácie (názov encyklopédie, odbornej knihy, atlasu, webová adresa použitých stránok). Nesmie byť celý stiahnutý z jednej webovej stránky.
Projekt - je rozsahom aj formou iný ako referát. Je to skombinovanie textu, obrázkov vo výtvarnej podobe a iných techník. Na jednom projekte môžu pracovať dvaja alebo traja žiaci.Výstupná známka na vysvedčení je súhrnom všetkých známok za celý polrok, no nie je to priemerná známka získaných známok. Beriem do úvahy aj aktivitu na hodinách, záujem o predmet.
Vyučujúca prírodovedy Mgr. Fenclová