• Tvorba žiakov

• TVORBA ŽIAKOV

Milí žiaci, na tejto podstránke si určite radi prečítate práce vašich spolužiakov. Potešíme sa, keď sa aj vy pochválite svojou tvorbou.

Európa v škole

Európa : Tvoja – moja – naša budúcnosť

Téma: Európa je náš spoločný domov. Vieme, čo by sme v ňom chceli zmeniť.

Európa. Čo sa mi pri tomto slove prehodí hlavou? Ak Vám mám pravdu povedať, tak nič. Jedine, že je to svetadiel, síce nie taký, ako každý iný .

Presuňme sa do našej krajiny... Na Slovensko. Respektíve, do hlavného mesta - Bratislava. Sen ľudí z malých miest. Naokolo samé stavby – paneláky, obchodné domy, banky - a ani trochu zelene. A aj keď je trochu voľného miesta, aj tak tam časom čosi vyrastie. To je prvá vec, čo sa mi tu nepáči. Málo zelene, veľa výstavieb a novostavieb. Keď si chce človek oddýchnuť, sotva nájde miesto, kde by „vypol“ . Alebo, pamätáte si na majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa konali v roku 2011 v Bratislave? Ja až príliš dobre. Prečo? Pretože sa robilo všetko preto, aby sme neboli „na smiech“ ostatným krajinám, ktoré prišli. To, ako sa upratovalo celé mesto, rozvesovali sa plagáty, farbili steny, ktoré boli popísané, vysádzali kvety v meste, zametalo a umývalo. Myslela som si, že konečne sa naše mesto zmení a nebude patriť medzi tie „najšpinavšie“ mestá, že nebudeme na smiech ostatným krajinám... Že nás budú konečne brať ako rovnocenných. Ale mýlila som sa. Keď skončili majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, všetko upadlo do „normálu“ ako to bolo predtým. Všade naokolo špina, odpadky... Možno toto je chyba. Že ľudia sa nestarajú o svoje životné prostredie. Starali by sa, kebyže majú pevnú vôľu a cieľ. Ale čo by sa s tým dalo robiť? Jednoducho, viac ľudí zamestnaných. Upratovalo by sa tu, cítili by sme sa tu lepšie a možno aj bezpečnejšie. Určite by sa nám chodilo lepšie do školy/práce, kebyže napríklad je tráva zelená a bez akejkoľvek špinky. Kebyže nie sú na každom plagáte nápisy a keby sa ľudia k sebe milšie správali. Pretože všetko so všetkým súvisí.

Aj životné prostredie okolo seba treba chrániť ! ;)

Pomoc v núdzi

Všetci by sme si mali pomáhať,
          aby sme mohli zlým veciam zamávať.
          Či sú to povodne, zemetrasenia alebo útrapy iné,
          aj krajina krajine by mala vždy pomáhať – či nie?
          Na Slovensku často býva veľa povodní,
          tí, čo to zažili, nebudú už k druhým zlí.
          Hasiči, občania, vojaci, každý dáva ruku k dielu,
          pomôžu spoločne im, jej, ba i jemu.
          Keď sú kdekoľvek veľké záplavy,
          Domy i stromy padajú akoby zo zábavy.
          Vtedy ale treba ihneď pomáhať,
          netreba sa na trápenie iných iba pozerať.
          I štát vtedy dáva ruku k dielu,
          aby žiaden človek netrel biedu.

Šlahor , 8.B

Prosba v očiach

Ked´ Haiti silné zemetrasenie postihlo,
          stupeň sedem Richterovej stupnice malo.
          Mnohé domy, ulice i mestá zničilo,
          tisíce ľudí v krajine vtedy zúfalo.

Ihned´ vtedy chceli krajiny pomáhať,
          začali pomoc materiálnu posielať.
          Peniaze, pitnú vodu, lieky, šaty, jedlo,
          záchranárov, lekárov, obväzy i mydlo.

Kým všetky médiá sa o Haiti zaujímali,
          na Slovensku sa povodne zrazu rozmáhali.
          Brali so sebou všetko, čo ľudia mali,
          prosby a náreky im vôbec nepomáhali.

Obyvatelia krajiny vtedy veľké obavy mali ,
          keď neustále hrmenie a dažde neprestávali.

Keď tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili,
          zrazu aj fondy a nadácie na pomoc vznikali.

Prosbu v očiach o pomoc vďaka vystriedala,
          utrpenie zo záplav krajina na plecia si vzala.
          Tak by to malo vždy pri nešťastí iných byť,
          aby sa všetkým na našej Zemi dalo lepšie žiť.
                                                                                                      /Čaputa, 8.B/